Klasika, skrytá v hliněném květináči, je ceněná všemi zahradníky. Co když ale prostor dochází a vy tápete po novém nápadu, jak si originálně osázet balkón, terasu, nebo jen přizdobit zahradu. Pořiďte si dřevěný květník, kterému perfektně sednou jak barevné květy, tak voňavé bylinky.

Začněte od základu. Dřevěnou bedýnku, základ všeho tvoření, si můžete objednat z pohodlí domova. Poté co dorazí hotová bedýnka z kvalitního borovicového dřeva, snadno si ji během chvilky sami složíte. Pokud vám barva přírodního dřeva není zrovna po chutí, nabízíme nyní nově i atraktivní bílou barvou s hnědou patinou nebo odstín teakového dřeva. A že byste rádi sázeli i bez práce? I to je možné, rádi vám pošleme již hotový květník připravený k osázení.

Výroba vlastního květníku krok za krokem

Před osázením bedýnku vyložte dekorační jutou, nejen že dobře vypadá, ale ochrání vnitřní fólii před protržením. Jutu můžete přilepit rychleschnoucím lepidlem nebo připevnit nastřelovací sešívačkou. Jako vnitřní výplň si připravte velký igelitový pytel (my jsme použili pytel o rozměru 700 x 1100 mm), který si do bedýnky vyměříte a přesahující část můžete odstřihnout. Fólie se nejjednodušeji připevní pomocí nastřelovací sešívačky.

 

Dřevěný květník z bedýnky

 

Nyní je vše připraveno k osázení bylinkami nebo květinami.

V dalším kroku vysypte květník zeminou. Pokud zde budete sázet bylinky, jako v našem případě, vyberte substrát přesně pro ně. Bylinky tak hned do začátku dostanou potřebnou dávku energie a péče. Jistě se vyplatí také dno květníku vysypat kamínky nebo štěrkem (stačí vrstva 3 cm vysoká), která budou sloužit jako drenáž a až na to navrstvit substrát, nebude tak docházet k přílišnému přemokření substrátu.

 

Dřevěný květník z bedýnky

 

Než si přinesete vypěstované bylinky, pozor na návštěvníky, kteří vaši práci podrobí rychlé kontrole!

 

Dřevěný květník z bedýnky

 

Na terasu si vysaďte takové bylinky, jež ihned upotřebíte v kuchyni. Všechno budete mít krásně po ruce.

 

Dřevěný květník z bedýnky

 

Hodit se bude bazalka, tymián, šalvěj, máta, koriandr, jahodník, ale také levandule. Ta krom nádherné vůně a využití v kuchyni, odradí všetečný hmyz od návštěvy vaší domácnosti. Fantazii se v tomto ohledu meze nekladou.

 

dřevěný květník

 

Jelikož jednotlivé rostliny potřebují dostatek prostoru, nejdřív si květináče do bedýnky naskládejte a ujistěte se, že v ní má každá bylinka své místo.

 

Dřevěný květník z bedýnky Dřevěný květník z bedýnky

 

V hlíně vyhlubte jamky a každou z nich trochu podlejte vodou. Vytáhněte bylinky z květináče a pusťte se do samotného sázení. Pozor dávejte na kořeny, aby se při přesazování příliš nepoškodily.

 

Dřevěný květník z bedýnky

 

A jakmile jste s prací u konce, dopřejte ještě bylinkám pořádnou závlahu, aby měly dostatek energie pro růst. Čerstvě zasazené byliny nehnojte, počkejte minimálně 14 dnů, než se rostliny uchytí.

 

Dřevěný květník z bedýnky

 

Krásně osázená bedýnka se stane oblíbenou součástí vaší terasy, balkónu nebo zahrady. Nechte bylinky rozrůst a vařte s jejich čerstvou a svěží chutí.

Tento dřevěný květník se výborně hodí také pro výsadbu kvetoucích rostlin. Barvu a design přizpůsobte svému vkusu.

 

dřevěný květník

Dřevěný květník v barvách možných i nemožných

Namalujte si svou bedýnku sami. Stačí si objednat produkt v přírodním provedení a pusťte se do samotného tvoření. V nabídce naleznete nesčetnou škálu odstínů, tedy nebude problém vybrat svou oblíbenou barvu. Pokud chcete bedýnku s patinou, tak osvědčené podklady jsou univerzální barvy Sokrates, pololesk, nebo Deconyl, obojí v bílé barvě. Tyto barvy můžete využít na vše, krom kovu a plastu. Mají krásně matnou až mechovou barvu. Celé kouzlo poté dokončete samotnou patinou, kterou vytvoříte lazurou Luxol extra (krásně vypadá příkladně odstín ořech 0021). S hnědou barvou ovšem opatrně, nanášejte jí spíše méně než více a vždy ji pomocí utěrky rozetřete do ztracena. Patinu nanášejte vždy na místa, kde by standardně docházelo k opotřebení – v rozích, úchytech apod. Dobrá rada na závěr – používejte pouze vodou ředitelné barvy, nezapáchají, navíc rychle schnou!

 

dřevěný květník

 

Stačí přiložit ruku k dílu a vaše zahrada dostane úplně nový nádech. Osázejte si dřevěné bedýnky a zkrášlete si svou terasu jednoduchým, ale o tom více atraktivním prvkem!

Výpis článků

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.